Wojenny 2020

Przeszukaj katalog

Przedstawiamy listę 50 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Wojenny z 2020 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

W świecie, gdzie każdy dzień może być ostatnim, nie należy poruszać się według schematów. „Poufne lekcje perskiego” to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, niewiarygodna historia młodego belgijskiego Żyda, który sprytem kupił sobie życie. Gilles poznaje w obozie niemieckiego oficera marzącego o otwarciu po wojnie restauracji w Teheranie. Ponieważ podał się za Persa, musi zacząć uczyć Niemca perskiego – języka, którego nie zna. Wymyśla go więc na poczekaniu – słowo po słowie, zdanie po zdaniu. Lekcje perskiego zaczynają wzbudzać podejrzenia i zazdrość więźniów i innych oficerów. Jeden fałszywy ruch może wiele kosztować…
Serial przedstawia wydarzenia związane z oddziałem o kryptonimie „Pazur”, działającego w czasie II wojny światowej w Warszawie, w strukturach kontrwywiadu Komendy Głównej Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej. Jego pierwowzorem był słynny oddział bojowy kontrwywiadu o kryptonimie „Wapiennik", który powstał w 1941 r., a jednym z jego głównych zadań była likwidacja osób skazanych wyrokami sądów podziemnych. Wydarzenia, o których mowa w serialu zainspirowane zostały prawdziwymi akcjami, o których głośno było w okupowanej Warszawie. Głównymi bohaterami serialu są dwaj przyjaciele: dowódca „Pazura”, Leszek Zaręba, ps. „Onyks” i Tadeusz Korzeniewski ps. „Dager”. Pierwszy – sumienny i opanowany, idzie na akcje ze stuprocentową precyzją i skutecznością. Jednak z każdym dniem rosną w nim wątpliwości, co do moralnego wymiaru takiego postępowania, a wyrzuty sumienia coraz częściej nie pozwalają mu zasnąć. Drugi, wręcz przeciwnie. Okupacyjna rzeczywistość budzi w nim coraz większe pragnienie odwetu na Niemcach, legitymuje posługiwanie się złem w imię wyższych celów.
Losy pilota szybowca, nazistowskiego żołnierza i rekruta Ruchu Oporu tragicznie krzyżują się w czasie bitwy o Skaldę — jednego z najważniejszych starć II wojny światowej.


Serial The Liberator opowiada prawdziwą historię i najbardziej krwawego i dramatycznego marszu ku zwycięstwu II wojny światowej. To historia bitewnej odysei amerykańskiego oficera Feliksa Sparksa i jego jednostki piechoty, która przez ponad 500 dni walczyła o wyzwolenie Europy.
Film opowiada prawdziwą historię bohaterskiej grupy młodych francuskich dziewczyn i chłopców, którzy tworzą podziemną sieć podczas II wojny światowej. Przyglądamy się francuskiemu młodzieńcowi imieniem Marcel Mangel (Jesse Eisenberg), który pracuje jako aktor. Pewnego dnia postanawia dołączyć do francuskiego ruchu oporu, by pomóc ocalić tysiące osieroconych dzieci przed rękami nazistów. Ta decyzja sprawia, że trafia do świata pantomimy, która później sprawi, że zostanie legendarnym francuskim mimem.

Pięciu braci

5,6
7,0
Czterej czarnoskórzy weterani wracają do Wietnamu dziesiątki lat po wojnie w poszukiwaniu szczątków swojego dowódcy... i ukrytego złota.

Aida

7,2
8,2
Film podejmuje temat wojny w byłej Jugosławii. A dokładnie masakry w Srebrenicy, gdzie ponad 8 tysięcy bośniackich muzułmanów, mężczyzn i chłopców, zostało zamordowanych przez Serbów na oczach żołnierzy międzynarodowych sił pokojowych. Ale ta wojna jest inna, bo widziana oczami kobiet: reżyserki i jej tytułowej bohaterki, tłumaczki, desperacko próbującej nazwać i powstrzymać wydarzenia, których grozy nikt nie chce przyjąć do wiadomości. Aida (warta wszystkich nagród, wybitna kreacja Jasny Đuričić) pracuje w bazie ONZ, wokół której gromadzą się tysiące cywilów. Szukając w tłumie męża i synów, wierzy, że uda jej się kogoś przekonać, komuś wytłumaczyć, wybłagać jeden podpis, wynegocjować życie.
Wojna koreańska wkracza w końcową fazę, a Ochotnicza Armia Chin rozpoczyna ostatnią dużą bitwę w Kumsong. Aby dotrzeć na pole bitwy na czas, żołnierze muszą wspiąć się na wyżyny swoich możliwości.
Ten kameralny dokument realizowany przez "The New York Times" na przestrzeni dekady śledzi życie pewnej rodziny: ojca, który powrócił z Afganistanu po odniesieniu ciężkich ran, i jego dwóch młodych synów. W 2010 r. dziennikarki Catrin Einhorn i Leslye Davis przygotowywały materiał o losach jednego z amerykańskich batalionów, a po zakończeniu tego projektu postanowiły wcielić się w role reżyserek, aby prześledzić długoterminowy wpływ służby wojskowej na rodzinę jednego z żołnierzy. *Ojciec, żołnierz, syn* to realistyczny portret zwyczajnych ludzi, na których życiu cieniem położyła się wojna, a zarazem szeroko zakrojona analiza mechanizmów powstawania wielopokoleniowych rodzin wojskowych. To także głębokie i osobiste spojrzenie na znaczenie poświęcenia, celu i amerykańskiej męskości po wojnie.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…