Filmy podhale

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje podhale. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

„Biała Odwaga” opowiada historię dwóch braci Górali – Maćka i Andrzeja. Po śmierci ich ojca, do której przyczynił się Andrzej, oraz utracie ukochanej Bronki, Andrzej opuszcza rodzinny dom. Na swojej drodze spotyka tajemniczego Wolframa, antropologa i wspinacza. Ten dzieli się z nim swoją alpinistyczną techniką i wiedzą o pragockim pochodzeniu Górali. Andrzej wraca do Zakopanego, wybucha wojna. Żeby uchronić Gorali od wojennej zagłady chce nakłonić ich do współpracy z Niemcami. Andrzej i Maciek stoją po dwóch stronach barykady. Konfrontacja braci jest krwawa i bolesna.

Słoń

6,3
Dwudziestodwuletni Bartek prowadzi małe gospodarstwo na Podhalu. Poznaje Dawida, z którym wkrótce zaczyna go łączyć uczucie.
Aleksander Kostka-Napierski zorganizował, na wzór Bohdana Chmielnickiego, powstanie chłopskie przeciw szlachcie, wyzyskowi i prywacie. W czasie swych działań poznał i zakochał się w pięknej Halszce. Najważniejszym momentem filmu jest zdobycie zamku w Czorsztynie, a następnie jego twarda obrona.


Obraz w poruszający sposób dokumentuje wpływ halnego na życie mieszkańców Tatr. Wraz z nasilaniem się wiatru, budzą się lęki oraz potęgują się niecodzienne zachowania, policja odnotowuje więcej interwencji, podnosi się współczynnik samobójstw, a w szpitalnych salach pojawia się więcej pacjentów z dolegliwościami kardiologicznymi. W wielowątkowo prowadzonej obserwacji dokumentalnej poznajemy ludzi skazanych na działanie wiatru: Teresę, ciężko pracującą w lesie poetkę, która łączy w sobie hart ducha z wyjątkową wrażliwością; Staszka, energicznego bacę, głowę rodziny, który wiedzie życie blisko natury; Ewę, której pracą i pasją jest ratownictwo medyczne, oraz Tomka, meteorologa pracującego w oddalonej od ludzi stacji pomiarowej na Hali Gąsienicowej. Z intensywnych ludzkich zachowań reżyser przenosi uwagę na zmieniającą się naturę: wystraszone zwierzęta, stargane wiatrem drzewa, skłębione chmury majestatycznie przesuwające się nad Tatrami i formujące wały zwiastujące nadejście halnego.
W starej chałupie Władka Gąsienicy (Andrzej Grabowski) daleki krewny z Ameryki – Elvis (Marek Kondrat), choć zupełnie niespodziewany, zostaje serdecznie przyjęty przez Władka oraz mieszkającą u niego siostrę Helę i jej męża Franka. Podczas suto zakrapianej libacji dochodzi do wymiany rodzinnych uścisków i serdeczności. Elvis zwierza się, że choć całe życie spędził poza Polską, wychowywano go na górala. Jego wielkim marzeniem jest zobaczyć ducha legendarnego Sabały, przechadzającego się ze skrzypkami po halach.
Jeden z serii czterech filmów etnograficznych poświęconych regionalnym tańcom ludowym. Prezentacja zaczyna się od mapy Polski z wyznaczonym regionem. Następnie kamera robi najazd na wyznaczony obszar, po czym następuje przejście do prezentacji ujęć z danego regionu – pól, wsi, bawiących się dzieci, itp. - które są przedstawiane przemiennie ze zdjęciami tańczących par. Zdjęcia były w całości inscenizowane.
Obraz pokazuje stary góralski obyczaj kolędowania na Podhalu. Wszystkiemu towarzyszy kapela góralska Tadeusza Szostaka z Nowego Targu.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…